Kas yra piligrimas?
Piligrimas (lot. peregrinus – svetys, užsienietis) – tai keliautojas, pėsčiomis lankantis šventas vietas, susijusias su tikėjimu ir religija. Priežastys, dėl kurių žmonės leidžiasi į tokią kelionę, yra įvairios – religinės, dvasinės, asmeninės.
Krikščionių piligrimų lankomiausios vietos Europoje yra Jeruzalės, Romos, Santiago de Compostela miestai. Pastarąjį šimtmetį tokiomis vietomis tapo ir Lurdas Prancūzijoje bei Fatima Portugalijoje. Lietuvoje piligrimų dažniausiai lankomos vietos yra Šiluva, Aušros vartai Vilniuje, Kryžių kalnas, Pivašiūnių vienuolynas, Žemaičių Kalvarija ir kitos.
Naujaisiais laikais piligrimystės samprata pakito ir įgavo daugiau prasmių bei siekių. Tai ne tik dvasinė ir religinė piligrimystė, bet ir pasaulio, savęs pažinimas, kultūrinių ir gamtos objektų lankymas, bendravimas, dalyvavimas įvairiuose renginiuose. Pasaulietiniai aspektai išplėtė religinės piligrimystės formą, atsirado religinio turizmo sąvoka.
Šiandien piligrimais gali tapti visi norintys, nepriklausomai nuo amžiaus, lyties, religijos ar fizinio pasirengimo. Taip pat nėra svarbu, kokie yra piligrimystės motyvai ir siekiai. Pavyzdžiui, bet kuris keliautojas su kuprine, einantis pėsčiomis ar važiuojantis dviračiu Camino de Santiago keliu į Compostelos miestą ir turintis vietos municipaliteto išduotą piligrimo pasą – tai piligrimas.