Sodeliškiai → Biržai



Apie etapą

Kelionės atstumas: 17.8 km.

Kelionės pėsčiomis trukmė: 4.5 val.

Punktai: Sodeliškiai Jonava Kirkilai Biržai

Diena, kai į Biržų kraštą pažvelgsite iš aukštai...
____________________________________________

Maistu ir vandeniu pasirūpinkite Sodeliškiuose, nes parduotuvės nebus iki pat Biržų miesto, tik prie Kirkilų bokšto bus nedidelis užkandžių kioskas. Taigi pirmyn į kelią. Iš pradžių apie 3 kilometrus eisite asfaltuotu keliu, bet pats kelias nelabai judrus. Na, o tada išsuksite į žvyrkelį. Nepatikėsite, bet greitai prieisite kaimą pavadinimu Jonava. Nebijokite, jūs tikrai dar Biržų krašte. Jonavoje pasukę į dešinę eisite pusiau mišku, pusiau laukais ir po kelių kilometrų išvysite Kirkilų apžvalgos bokštą. Į jį užkopti tiesiog būtina! Apžvelgę Biržų kraštą iš aukštai, toliau keletą kilometrų eisite laukais, tada šiek tiek judriu keliu Biržai‒Skaistkalnė (būkite atidūs) ir vėl laukais. Ir štai prieisite Astravo dvarą. Kelias ves per dvaro parką, pro dvaro pastatus. Praeisite ilgiausiu pėsčiųjų tiltu (525 m) per Širvėnos ežerą ir jūs jau Biržuose. Mieste tikrai daug lankytinų vietų (Biržų pilis, katalikų ir evangelikų reformatų bažnyčios, regioninio parko lankytojų centras). Galite žvalgytis šiandien, o jei jau nedirba – rytoj. Nakvynė – Biržų kempinge.


Piligrimų nakvynių informacija


 
 


Etapo aprašymas

Gera nubusti kaime, toli nuo miesto triukšmo. Smagu, kai raumenys maloniai prisimena vakarykštį žygį. Prasideda nauja įspūdžių ir patirčių diena. Išeiname į kelią, bet tuoj stabtelime apžiūrėti Sodeliškių dvaro sodybai priklausantį senovinės technikos muziejų. Muziejuje išvysite senovinių garo traktorių, traktorių, autobusų, sunkvežimių, spec. paskirties technikos, prieškarinių bei tarybinių automobilių, motociklų, dviračių kolekcijas ir net lėktuvą. Techniką apžiūrėjome, o toliau pėdinsime savomis kojomis.

Kirkilų apžvalgos bokštas ir karstiniai ežerėliai ‒ atgaiva akims. Kirkilų apžvalgos bokštas, primenantis kanoją ar grimztančią valtį, yra daugiau nei 30 m aukščio. Nuo jo atsiveria įspūdingas vaizdas į karstinius ežerėlius. Žodžiais to nepapasakosi.


Biržai

Pagaliau pasiekėme Biržus (turbūt kadaise čia augo daug beržų, mat toks pavadinimas). Istoriniai šaltiniai sako, kad Biržų apylinkėse gyventa jau prieš 5 tūkst. metų. Čia kūrėsi sėlių gentis. Ryškų pėdsaką Biržuose paliko Radvilos. Pasižvalgykime.

Biržų miesto dalis Astravas garsėja Astravo dvaru. XIX a. vid. grafų Tiškevičių statyti itališko stiliaus dviaukščiai rūmai su belvederiniu bokštu yra vieni gražiausių romantizmo laikotarpio dvarų rezidencijų Lietuvoje. Rūmai dar nėra skirti lankytojams, tačiau jais pasigrožėti galima iš išorės, pasivaikščioti parke.

Dažnai miestų prieigos nebūna labai patrauklios, Biržai šiuo klausimu yra išimtis. Ką tik pasigrožėjome Astravo dvaru, o dabar mediniu tiltu tiesiai per Širvėnos ežerą įžengiame į miesto centrą. Tiek tiltas, tiek ežeras yra ypatingi: Širvėnos ežeras seniausias dirbtinis ežeras Lietuvoje, o tiltas yra ilgiausias pėsčiųjų tiltas per ežerą Lietuvoje (525 m). Ir eiti juo tikrai smagu ‒ vėjas kedena plaukus, akys žiūri arba į žemę (t. y. į vandenį) ir mato vandens augalus ir žuvytes, arba žvelgia į tolį.

Tik perėję tiltą labai neįsibėgėkite ‒ jei pasuksite į kairę, pasieksite paplūdimį. Kojos jums padėkos, gavusios pabraidžioti vandenyje.

Nuo tilto pasukę į dešinę pusę prieisim didžiules kapines ‒ Biržų žydų ir karaimų senųjų kapinių ir žydų žudynių vietos kompleksą. Čia buvo laidojami Biržų miesto gyventojai žydai, karaimai. Pirmieji kapai iš XVI‒VII a. Sandūros.

Prieš II pasaulinį karą, Biržuose pusę gyventojų sudarė žydai, veikė daugiau kaip šimtas žydų krautuvėlių, sinagoga, žydų kultūrinės organizacijos, mokyklos, bankai, net trys žydų sporto klubai. Karaimai Biržuose įsikūrė XVII a. pr. Radvilos norėjo, kad jų valdose būtų vykdoma įvairi ūkinė veikla.

Perėję tiltu per Apaščios upę, sukame į dešinę ir dairomės Biržų evangelikų reformatų bažnyčios bokšto. Mieste evangelikai reformatai įsikūrė valdant Radviloms. Ši bažnyčia pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose paminėta 1584 m. Jei pavyks pabendrauti su charizmatiškuoju reformatų kunigu, daug sužinosite apie reformatų tikėjimą, Biržų istoriją ir dar daug kitų dalykų.

O štai ir renesansinė bastioninė Biržų pilis (pradėta statyti 1586 m.), istorijos ir architektūros paminklas. Pilis apjuosta gynybiniais grioviais, kurie užsipildė vandeniu iš Širvėnos ežero. Širvėnos ežeras buvo dirbtinai suformuotas 1575 m. užtvenkus Apasčios ir Agluonos upes. Pelkėtoje vietoje išsiliejęs tvenkinys patikimai saugojo pilį ir miestą iš šiaurinės pusės.

Žinias apie Biržų kraštą stipriai praplėsite apsilankę krašto muziejuje „Sėla“. Simboliška piligriminę kelionę, šios dienos kelionę užbaigti Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Pirmoji bažnyčia Biržuose buvo pastatyta apie 1500 m. Dabartinė mūrinė bažnyčia pastatyta 1861 m. Baltas barokinis perlas miesto centre.

Eidami į nakvynės vietą dar pasižvalgykite po miesto aikštę ‒ jos centre stovi paminklas poetui Juliui Janoniui. Ir pati aikštė pavadinta Janonio vardu.

Beje, Biržų kraštas ir amerikietiškojo avangardo kino krikštatėvio Jono Meko gimtinė. Tiesa, iki Semeniškių, kur menininkas gimė ir kur atgulė amžinojo poilsio, pėsčiomis nueisite, jeigu pasirinksite keliauti Biržai - Papilys atkarpa.

Rankos kvepia dar medumi ir dobilu,
ir rūbuose – žolių lapeliai ir vakaro vėsa.
Kaip tilsta... Kaip kelias rūkas...
ir paskutiniai kibirų skambėjimai,
melžėjų šūkesiai, svirčių girgždėjimas
ties mediniais vandenio loviais,
toli, kitapus guobų.
(J. Mekas „Semeniškių idilės“)

Labanakt...


Nuotraukos


  • Kirkilų apžvalgos bokštas
  • Biržų šv. Jono Krikštytojo bažnyčia
  • Šv. Jono Krikštytojo bažnyčios viduje
  • Kirkilų bendruomenės namuose
  • Širvėnos ežero tiltas
 
 

© 2017-2021 Camino Lituano. All Rights Reserved.