Viešvilė - Jurbarkas



Apie etapą

Kelionės atstumas: 30,2 km.

Kelionės pėsčiomis trukmė: 8 val.

Punktai: Viešvilė Kalveliai Kazikėnai Smalininkai Greičiai Kalnėnai Jurbarkas


Vaikščioti gamtoje reiškia tapti tūkstančio stebuklų liudininku. (Mary Davis)

Eisite pasienio ruožu BŪTINA turėti asmens dokumentą (pasas arba ID kortelė)

____________________________________________

Atvykę į Viešvilės miestelį, prie šalia miško esančios bažnyčios išvysite Viešvilės Lurdą, kviečiantį pasimelsti ir surasti dvasinę ramybę. Lurdo įrengimo iniciatorius kunigas Kęstutis Pajaujis sako, kad ši vieta traukia tikinčiuosius pasimelsti, vestuvininkus nusifotografuoti ir mamas, kurios trokšta palaiminimo savo vaikams. Viešvilės lurdas pastatytas 2018 m. 160-ųjų metinių proga, kai pirmą kartą Prancūzijos Lurde apsireiškė Šv. Marija. Taip pat jis dedikuotas ir Lietuvos šimtmečiui. Miestelio centre ramiai tyvuliuoja užtvenktas Viešvilės upelis. Čia kadaise iškilo pirmasis vandens malūnas, o XVIII a. jau veikė net penkios vandens jėgainės. Žmogaus ūkiniams poreikiams jau nuo XVI amžiaus ant upelio atsirado pirmoji malūno užtvanka. Vėliau jų padaugėjo iki keturių, o šiuo metu yra dvi. Užtvankos nutraukė natūralius žuvų migracijos kelius, nuskurdino upelio fauną, dėl to neseniai įrengtas Viešvilės žuvitakis, kurio pagrindinis tikslas – atkurti lašišinių žuvų išteklius Viešvilės upėje, leisti joms keliauti į nerštavietes. Parkas prie žuvitakio miestelėnams ir svečiams pamažu tapo poilsio zona. Viešvilės apylinkės – vienos iš seniausiai apgyvendintų Nemuno pakrantės vietų. Dėmesį patrauks ir architektūra, o ypač 1902 m. pastatyti senieji Viešvilės teismo rūmai.


Piligrimų nakvynių informacija



Etapo aprašymas

00 km, Viešvilės Kristaus atsimainymo bažnyčia ir Lurdas. Nuo Lurdo einame Klaipėdos g., tiesiai miestelio šaligatviu iki Viešvilės žuvitakio ir miestelio parko. Jei norite iš parko galite pasukti į gamtinį pažintinį taką, kuris tęsiasi apie 4 km. Jis nėra žiedinis, todėl norint grįžti į tą pačią vietą teks eiti tuo pačiu maršrutu arba palei kelią atgal. Viešvilėje stovi įspūdingi 1902 m. iškilę teismo rūmai, senoji mokykla 1904 m. Viešvilės upelio slėnyje įrengtas žuvitakis, kuris padeda atkurti žuvų išteklius upelyje ir kartu atveria nuostabų slėnį pasivaikščiojimams. Pakeliui bus ,,Šeimos užkandinė“ ir trys parduotuvės („Smilga“, „Aibė“), jose patartina pasirūpinti maisto ir vandens atsargomis, artimiausiems penkiolikai kilometrų. Kelias eina per Viešvilės miestelį iki parduotuvės ,,Aibė“, tada žvyrkeliu, dar vadinamu Trapėnkeliu ,pasukame į dešinę link Nemuno. Pasiekus upę, atsiveria vaizdas į anapus Nemuno esančius Trapėnus (Rusija). Palei Nemuną einame keliuku, atidžiai sekdami geltonas rodykles su Jokūbo kriauklėmis. Šis maršrutas leidžia gėrėtis nepaprastu natūralios gamtos grožiu

7,1 km, Kalvelių kaimas. Žygiuosit keliuku palei Nemuną, pro laukus bei miškus. Ir, aišku, visą kelią lydės nuostabi gamta, kiekvienu metų laiku vis kitokia. Kairėje pamatysite Kalvelių kaimo sodybas. Kalveliai prieš gerą šimtmetį buvo didelis kaimas – veikė žiemos uostas, stiklo fabrikas, plytinė, mokykla, o ant pakilumėlės buvo jų amžinojo poilsio vieta. Dabar belikę tik kelios sodybos, raudonas mokyklos pastatas ir senosios evangelikų kapinės. Čia išlikę daug antkapių, kryžių, su dar įskaitomais užrašais, kurie byloja, kad čia laidota jau XIX a. antroje pusėje.

8,90 km, Antupių kaimas. Pasukę į dešinėjė esantį keliuką, Nemuną paliksite ir einant žvyruotu keliuku prieisite Antupių kaimą, dar paėję apie kilometrą praeisime pušyne esantį unikalų Naudvario kapinyną, kuriame žmonės buvo laidojami 800 m. prieš Kristų, archiologinių kasinėjimų metu buvo rastos urnos, kurios buvo naudotos sudegintų mirusiųjų kaulams supilti. Nuorodos į kapinyną nėra, vieta saugoma. Jei kartais pasuksitę iš kelio į atsišakojančio kelio kairę su senų ąžuolų alėja, vedančia į Respublikinės reikšmės kelią Kaunas - Klaipėda, juo kiek paėję prieisime ,,Kasiko” upelį ir poilsio aikštelę (bet turėsite vėl grįžti atgal).


10,80 km, Kazikėnų dvaras.Toliau keliaujame kol pasieksime  Kazikėnus. Manoma, kad XVII a. Kazikėnuose buvo įkurtas karališkasis dvaras. Jį savininkas nuomodavo, bet XIX a. pradžioje dvaras privatizuotas. Kazikėnų dvaro sodyboje iki šių dienų išliko tik keli iš skaldytų akmenų ir raudonų plytų mūryti ūkiniai pastatai. Jie stilingi, gražios architektūros. Manoma, kad statyti dar XIX a.  Naujieji dvaro savininkai suprato šių pastatų vertę, juos perstatė. Šalia išaugo ir naujų statinių, jiems naudotos tokios pačios statybinės medžiagos, todėl buvo išsaugotas vientisas dvaro sodybos vaizdas. Seniau Kazikėnuose buvo plėtojamas ekologinis ūkis, uginami žirgai.

17,30 km, Smalininkai. Toliau  keliaujame į vieną Mažosios Lietuvos miestelių – Smalininkus, ilgiausią ąžuolų alėją turintį miestelį. Miesto architektūra primena, kad kraštas ilgą laiką priklausė Prūsijai, kad čia – Mažoji Lietuva. Smalininkai buvo klestintis Prūsijos pasienio miestelis, turėjęs vandens ir sausumos muitines. Čia nuo neatmenamų laikų buvo smaluojamos valtys, vėliau laivai. Nuo to ir kilo miestelio pavadinimas. Smalininkai turtingi, ne tik kažkada čia klestinčiu žiemos uostu, viešbučiais-restoranais, bet ir viena seniausia veikiančia vandens matavimo stotimi Lietuvoje, o trečia pagal senumą Europoje. Ji įkurta net prieš daugiau nei 200 m. Nors pirmosios matuoklės jau nebepamatysime, bet praeitį mena iki dabar išlikę akmeniniai „laiptai”, naudojami vandens lygio matavimui. Jie tapo nacionalinės reikšmės kultūros paveldo objektu. Kad Smalininkai technikos ir pramoninis miestelis patvirtins Senovinės technikos muziejus.

18 km Keliaudami toliau būtinai sustokite prie Šventosios upelio (buvusią Valstybės sieną), skyrusio Didžiąją Lietuvą nuo Mažosios Lietuvos, nevalia aplenkti miniatiūrų dailininkės Lidos Meškaitytės sodyboje. Pakeliui pamatysite Kalnėnų mišką, Nemuno tėkmę ir kaip žaluma puošia kelią nuo Smalininkų iki Jurbarko. Jurbarko miesto pietvakariuose – Kalnėnuose – atrasite išsimėčiusius Jurbarko piliakalnio Bišpilio vaikelius – Bišpiliukus. Kalnėnuose esantys Bišpiliukai dar vadinami Pipirkalniais.


Nuotraukos


  • Varnių kunigų seminarija
  • Varnių šv. Aleksandro bažnyčia
  • Janapolės šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia
  • Jonapolės paminklinis akmuo
  • Varnių šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčia
 
 

© 2017-2021 Camino Lituano. All Rights Reserved.