Biržai → Pajiešmeniai



Apie etapą

Kelionės atstumas: 33 km.

Kelionės pėsčiomis trukmė: 9 val.

Punktai: Biržai Karamijiškis Mantagailiškis Likėnai Pabiržė Čėniškiai Kirdonys Daniūnai Pajiešmeniai

Diena, kai einant svarbu... neįkristi į smegduobę.
____________________________________________

Jei dar vakar neapžiūrėjote Biržų, būtinai tai padarykite šiandien. Maisto visai dienai galima nusipirkti Biržuose arba vėliau Pabiržėje. Tik išėję iš Biržų praeisite pro garsiąsias Karvės, Geologų, Lapės smegduobes. Pakeliui iki Pabiržės dar aplankysite įdomų Mantagailiškio dvarą ir šiek tiek primirštus Likėnus (gal kas dar pamena mineralinį vandenį iš Likėnų?). Pabiržėje galite pasigrožėti didinga bažnyčia. Du kartus kirsite Tatulos upę. Eisite per kaimus, praeisite du apgriuvusius dvarus. Kirsdami kelią Pasvalys–Biržai būkite atidūs, eismas intensyvus. Kirtus kelią iki dienos finišo liko ne tiek jau daug – apie 5 km. Praeisite gal kiek apleistą, tačiau turinčią savo dvasią Pajiešmenių siaurojo geležinkelio stotį. O už jos jau ir gražus Pajiešmenių dvaras ir nusipelnytas poilsis Pajiešmenių kempinge. Kempingo šeimininkė mielai papasakos apie garsią Pajiešmenių praeitį.


Piligrimų nakvynių informacija



 
 


Etapo aprašymas

Prieš pradėdami žygį po smegduobių kraštą, pirmiausia pasiklausykime, ką apie šią Biržų krašto geologinę ypatybę sako specialistai ‒ užsukime į Biržų regioninio parko direkciją, įsikūrusią senojoje Biržų rotušėje. Kaip ir kodėl smegduobės susidaro, kiek jų yra Biržų krašte ir pan. Na štai, įveikti gyvenimo ar tik šios dienos kelio duobes jau pasiruošę!

Biržuose yra (dabar jau neveikianti) siaurojo geležinkelio stotis. Tai palikimas iš laikų, kai čia veikė siaurasis geležinkelis. „Camino Lituano“ praeina pro kaip eksponatą stovintį siauruko šilumvežį. Bet traukiniu mes nevažiuosim, einam savomis kojomis. Štai ir pirmoji smegduobė! Karvės ola. Spėjama, kad jai jau daugiau nei 200 metų. Pasakojama, kad įgriuvoje prasmego karvė. Ola yra apie 50 metrų nuo kelio. Yra pavėsinė, tualetai.

Šiek tiek paėjus „Camino Lituano“, prieinama vieta, kur nedideliu atstumu galima rasti 3 gana žinomas smegduobes. Geologų smegduobė, nes atsivėrė per geologų dieną, Lapės ir Barsuko, nes turbūt daug olų tie gyvūnėliai ten turi. Prie smegduobių yra stendai su informacija.

Atlaikę patikrinimą duobėmis, trumpam stabtelkim Mantagailiškio dvare. Dvaro istorija skaičiuojama nuo XVII a., pavadinimas kilęs nuo bajorų Montigailų pavardės. Dvaras gana stipriai apgriautas, nukentėjo sovietmečiu. Šiuo metu savininko iniciatyva yra vykdomi išsamūs dvaro sodybos teritorijos archeologiniai tyrimai, atlikti rūmų konstrukciniai tyrimai bei vykdoma jų restauracija, tvarkomas parkas. Šiame dvare užpatentuotas žaidimas „Monteball“, pavadintas dvaro garbei. Panašus į golfą su futbolo kamuoliais. Yra pavėsinė poilsiui.

Apie visa ko laikinumą primena senos kapinaitės šalia kelio. Juose palaidoti senieji vietiniai dvarininkai (jiems priklausė ir Mantagailiškio dvaras) Holšteinai. Keliaujame toliau. Nuo seno Likėnai garsėjo savo mineraliniu vandeniu ir gydyklomis. Miestelyje dabar veikia reabilitacijos gydykla. Po truputį grįžta anksčiau turėtas kurorto vardas. Įkvėpkite Likėnų oro. Likėnuose yra Smardonės šaltinis, karstinės kilmės versmė. Dėl karstelėjusio skonio ir išsiskiriančių sieros vandenilio dujų kvapo čionykščiai gyventojai į Smardonės šaltinį atkreipė dėmesį labai seniai, o specifinė smarvė logiškai padiktavo ir atitinkamo vardo parinkimą. Nusukite šiek tiek nuo kelio ir įsitikinsite.


Pabiržė

- miestelis šalia kelio, vedančio į Biržus. Pirma katalikų bažnyčia Pabiržėje pastatyta 1515 m. Mikalojaus Mikalojaičio Radvilos jaunojo rūpesčiu. Vėliau kelis kartus bažnyčios perstatytos. 1910 m sumūryta dabartinė raudonų plytų Pabiržės Švč. Trejybės bažnyčia. Pabiržėje 1976–1982 m. gyveno ištremtas vyskupas Vincentas Sladkevičius.

Memento mori ‒ primena senos Čėniškių kaimo kapinaitės. Einant pro kapines, ypač senas, visada apima kažkoks keistas amžinybės ilgesio jausmas. Praeiname pro kryžių atgimstančiai Lietuvai.

Nors pėsčiuojame sausuma, bet vandenis įveikti tenka. Keliamės kabančiuoju tiltu į kitą Tatulos pusę. Žygis artėja į pabaigą. Stabtelim prie Daniūnų dvaro sodybos. Dvaras priklausė neturtingiems bajorams Anusavičiams. Čia gimė ir mirė poetas Julius Anusavičius (Hanusovičius), 1863 m. sukilimo dalyvis.

Dagilynės dvaro sodyba kūrėsi nuo XIX a. pradžios. Tai buvęs Oto von Ropo 315 ha dvaras, išparceliuotas 1930 m. Pokariu dvaro rūmuose ilgai veikė mokykla.

Pradėjom žygį palei geležinkelį ‒ ir pabaigsim. Išlikusi unikali medinė siaurojo geležinkelio Pajiešmenių stotis. Naudota pagal paskirtį iki 1990 m., kol veikė ši siauruko atšaka.


Pajiešmeniai

- kaimas Pasvalio rajone. Yra dvaro rūmai, kaimas garsėja savo 3 fontanais ir Kazimiero skulptūra. Suraskite, jei bus likę jėgų. Labai gražus dvaro parkas, šalia tvenkinio padaryta prieplauka.

Pajiešmenių parke auga ąžuolas, jis yra saugomas botaninis gamtos objektas, skersmuo siekia 1,5 m. Kaimo bendruomenė didžiuojasi šiuo senu, legendomis apipintu ąžuolu. Pasakojama, kad Pajiešmenių dvaro savininkas Vilius fon Ropas buvęs piktas. Kai į dvarą suvažiuodavo svečių, jis liepdavęs baudžiauninkams lipti į šį ąžuolą ir kukuoti. O kukuojančius nušaudavęs. Daug legendų sukurta apie šį ąžuolą.

Per sovietiniais laikais užtvenktą mažą upelį Jiešmenį ir iškastą tvenkinį pastatytas kabantis tiltas, vietinių vadinamas beždžionių tiltu.

Pajiešmenių dvaras yra įvardinamas kaip vietinės reikšmės kultūrinis paminklas, išlikę pastatai skirtini XIX‒ XX a. sandūrai. Tuo metu dvaras priklausė Klebokui, po jo – baronui Liudvikui Ropui. Jis įveisė parką ir pastatė iki šiol išlikusius dvaro rūmus. Šalia Pajiešmenių tvenkinio sutvarkyta paplūdimio teritorija. Galima maudytis. Atsigaivinti po ilgos ėjimo dienos.

Kempingas „Pajiešmeniai“ kviečia apsistoti piligrimus ir šiaip visus keliautojus. Sovietiniais laikais statytuose ūkiniuose pastatuose įrengta jauki nakvynė (ir beveik muziejus). Stovyklavietės šeimininkė ‒ puiki gidė, nepraraskite progos daug ką įdomaus sužinoti apie Pajiešmenius. Ir ne tik.


Nuotraukos


  • Mantagailiškio dvaras
  • Šalia Pasvalio bažnyčios
 
 

© 2017-2021 Camino Lituano. All Rights Reserved.