Joniškėlis → Linkuva



Apie etapą

Kelionės atstumas: 17 km.

Kelionės pėsčiomis trukmė: 4.5 val.

Punktai: Joniškėlis Švobiškis Dvariūkai Linkuva

Diena, kai kelias nebus ilgas, tačiau pamatysite daug.
____________________________________________

Jei po ilgos vakarykštės kelionės neturėjote laiko ar jėgų apžiūrėti Joniškėlio, šiandiena tikrai tam tiks. Kelią galimą įveikti greitai, todėl pasilikite laiko pasižvalgymui. Joniškėlyje atsirūpinkite maistu visai dienai, daugiau parduotuvių kelyje nebus, tik etapo pabaigoje Linkuvoje. Ir vėl žygis per Lietuvos laukus. Gana greitai prieisite Švobiškio tiltą per Mūšos upę. O už tilto pasukite į kairę ir štai jau esate Švobiškyje. Dešinėje pamatysite Švobiškio evangelikų reformatų bažnyčią. Miestelis puiki vieta pietums. Ir vėl į kelią. Kairėje didžiąją kelio dalį jus lydės Mūša ‒ tai nutoldama, tai vėl priartėdama. Linkuva pasitiks jus savo ramuma ir istorijos gausa. Tik įėję į Linkuvą praeisite bažnyčią, kurioje keitėsi konfesijos (katalikai, protestantai) kelis kartus. Vėliau prieisite istorinį Linkuvos karmelitų vienuolyno kompleksą. Visa netoli ir miestelio aikštė. Centre parduotuvės, kavinė, paštas. Geros nakvynės istoriniame Lietuvos miestelyje...


Piligrimų nakvynių informacija


 


Etapo aprašymas

Praleidę naktį Jokiškėlyje vėl leisimės į kelią. Praeisime pro Joniškėlio dvarą, bet jį jau apžiūrėjote vakar vakare (jei dar buvo jėgų). Kelias veda per laukus į kitą Mūšos pusę. Upę pereisite per Švobiškio buvusį siaurojo geležinkelio tiltą. Per Antrąjį pasaulinį karą pradėtą statyti tiltą 1944 m. užbaigė vokiečių valdžia, pasitelkusi rusų karo belaisvius. Statiniui naudotos gelžbetoninės parabolinės arkos. Šiuo metu tiltas naudojamas automobilių eismui. Galite pasigrožėti tiltu nuo upės kranto.

Perėję per tiltą ir pasukę į kairę iškart įeisite į Švobiškį. Tai nedidelis kaimelis (apie 300 gyventojų) Pasvalio rajone. Esantis ant Mūšos kranto. Kaimo vardas žinomas nuo XVIII a. Ties Švobiškiu Mūša yra užtvenkta, suformuotas Švobiškio tvenkinys. Galite atsigaivinti.

Kaimelis garsus savo evangelikų reformatų bažnyčia. Istoriškai susiklostė, kad Linkuvos bažnyčia teismų sprendimu buvo atiduota katalikams, o evangelikų parapija persikėlė į Švobiškį. Tuo metu bažnyčia buvo medinė. Pastatyti mūrinę evangelikų reformatų sinodas nusprendė 1785 m. Ji stovi iki šiol. Norint patekti į vidų, reikėtų susisiekti su bažnyčios kunigu.

Toliau eidami galite aplankyti Švobiškio senkapį (reikės šiek tiek išsukti iš kelio). Jis yra 1 km į vakarus nuo Švobiškio kaimo, kalvelėje, esančioje Mūšos upės ir Upio upelio santakoje. 1939 m. potvyniui paplovus skardį buvo rasti 4 žmonių palaikai, kaip manoma iš Švedų karų laikų (XV‒XVI a.). Ant vaizdingos aukštumėlės dabar stovi kryžius žuvusiems švedų kariams atminti.


Dvariūkai

- vos 70 gyventojų kaimas Pakruojo rajone. Vėl rasite Mūšos užtvanką su tvenkiniu. Beje, 2016 m. dalis užtvankos buvo pralaužta, vandens lygis tvenkinyje sumažėjo. Dvariūkų kaime seni laipteliai veda link paminklo, primenančio mums vieną žiauriausių žmonijos nusikaltimų. Tai Linkuvos miesto ir apylinkių žydų žudynių vieta ir kapas. 1941m. liepą čia sunaikinta ir palaidota apie 180‒200 Linkuvos žydų.

Šios dienos kelionė artėja į pabaigą. Pasiekėme Linkuvą ‒ miestą, įsikūrusį ant gražaus kalvagūbrio Mūšos-Nemunėlio žemumoje. Vietovės pavadinimas kildinamas nuo žodžio „linkis“. Miesto centre yra aikštė, iš kurios išeina net septynios gatvės.

Viena iš tų gatvelių pasukame Linkuvos Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčios link. Pirmąją medinė bažnyčia Linkuvoje buvo pastatyta apie 1500 m., vėliau buvo perėjusi evangelikams reformatams, dar po kiek laiko sugrąžinta katalikams. Nuo seno Linkuva garsėja bažnyčios globėjos Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės atlaidais. Bažnyčia priklauso Linkuvos karmelitų vienuolyno ansambliui ir yra architektūros paminklas.

Linkuvoje karmelitų vienuolynas pastatytas 1689 m. Iš pradžių medinis, vėliau mūrinis. Karmelitai Linkuvoje gyveno ir meldėsi apie 200 metų. Po 1832 m. sukilimo vienuolynas uždarytas, nusavintas jo turtas, atimtos vienuolyno knygos. O knygų būta per 560, tai buvo pirmoji biblioteka Linkuvoje. Dabar visiškai sunykęs Linkuvos senosios regulos karmelitų vienuolynas keliasi naujam gyvenimui ‒ neseniai prasidėjo vienuolyno rekonstrukcijos darbai.
Linkuvoje sinagoga pastatyta 5650 m. (pagal žydų kalendorių, mūsiškai ‒ 1890 m.). Mieste jau nuo XVIII a. pr. pradėjo kurtis žydų bendruomenė. Jų gyvenimas Linkuvoje sukosi apie Turgaus aikštę (dabar Vienybės aikštė) bei sinagogą. Žydai užsiėmė prekyba, turėjo parduotuvių ir smuklių.


Nuotraukos


  • Linkuvos vienuolynas
  • Linkuvos bažnyčia
  • Siaurukas Joniškėlyje
 
 

© 2017-2021 Camino Lituano. All Rights Reserved.