DUK

Piligrimo pasas

Kur galima įsigyti pasą?Dažnai užduodami klausimai (DUK)


Kokie yra galimi kelionės organizavimo būdai ir kuo jie skiriasi?

Camino Lituano (CL) keliu taku galima eiti vienam, galima keliauti kartu su draugais ar šeimos nariais. Norint leistis į kelią, nebūtina priklausyti kelionių grupei ar laukti leidimo. Kelias veikia ištisus metus, tereikia panorėti, pasiruošti ir keliauti.

 • Individualus keliavimas. Keliautojas, piligrimas, arba nedidelė grupė, pasirinkę individualų keliavimą, yra patys atsakingi ne tik už kelionės organizavimą, bet ir nakvynių rezervaciją, maitinimą, kelionės saugą ir t.t. CL bendruomenė gali padėti ieškant informacijos ir atsakant į rūpimus klausimus Camino Lituano Facebook paskyroje bei el.paštu camino.lituano@gmail.com.
 • Keliavimas grupėse. Vadovai ar iniciatoriai, atsakingi už didelę (10 ir daugiau) žmonių grupę, turėtų pasirūpinti piligrimų nakvynės vietų rezervavimu. Šiuo metu CL veikiančios piligrimų nakvynės gali priimti labai skirtingą žmonių skaičių vienu metu, tad planuojant kelionę itin svarbu į tai atsižvelgti. CL bendruomenė atsakys į iškilusius klausimus ir suteiks reikiamą informaciją. Jeigu norite keliauti su CL gidu, susisiekite su mumis šiais kontaktais.
 • Camino Lituano bendruomenės organizuotose grupėse. CL bendruomenė keletą kartų per metus organizuoja žygius, kuriuose gali dalyvauti visi norintys. Tokių kelionių metu organizatoriai pasirūpins ir nakvyne, ir renginiais, kartais net maitinimu. Informaciją apie CL bendruomenės organizuojamus žygius galite rasti CL Facebook paskyroje bei CL internetinio puslapio skyriuje “Naujienos”.

Kur yra Camino Lituano kelio pradžia?

Geografinė viso Camino Lituano kelio pradžia šiaurės Lietuvoje, prie Latvijos sienos. Camino Lituano kelią sudaro 21 etapas, kurie vidutiniškai atitinka 21 žygio dieną:

 • Žagarė - Buivydžiai
 • Buivydžiai - Gataučiai
 • Gataučiai - Rusliai
 • Rusliai - Pakruojis
 • Pakruojis - Rozalimas
 • Rozalimas - Burbiškis
 • Burbiškis - Vadaktai
 • Vadaktai – Paberžė
 • Paberžė – Kėdainiai
 • Kėdainiai – Panevėžiukas
 • Panevėžiukas – Raudondvaris
 • Raudondvaris – Pažaislio vienuolynas
 • Pažaislio vienuolynas – Daukšiagirė
 • Daukšiagirė – Prienai
 • Prienai – Punia
 • Punia – Alytus
 • Alytus – Miroslavas
 • Miroslavas – Meteliai
 • Meteliai – Lazdijai
 • Lazdijai –Seinai

Prie Camino Lituano kelio prisijungia vis naujos atšakos, kurios leidžia kelią pradėti nuo kito Lietuvos taško. Šiuo metu yra dvi Telšių ir Biržų atšakos.

Piligrimui kelio pradžia - ten, kur jis pradeda eiti Camino Lituano keliu. CL galima pradėti eiti bet kuriame iš aukščiau paminėtų miestų ir eiti tiek etapų, kiek norite ar pajėgiate. Galima eiti visus etapus iš eilės, galima eiti ir vieną ar du etapus savo pasirinktu eiliškumu, pavyzdžiui, vieną savaitgalį du etapus nuo Metelių iki Seinų, o kitą savaitgalį – du etapus nuo Punios iki Miroslavo, ir panašiai.

Kaip nukeliauti į Camino Lituano etapo pradžią?

Priklausomai nuo kelionės organizavimo būdo (individualaus, kelionės grupėje ar Camino Lituano organizuotos kelionės), etapo pradžią galima pasiekti keliais būdais:

 • Atvykti (išvykti) asmeniniu transportu. Keliautojai patys atsakingi už palikto transporto saugumą ir stovėjimo aikštelės pasirinkimą.
 • Atvykti (išvykti) viešuoju transportu. Beveik visuose Camino Lituano etapų pradžios miestuose yra išvystytas susisiekimas autobusais ir/arba traukiniais. Informaciją apie autobusų ir traukinių tvarkaraščius galima rasti internetiniuose puslapiuose: https://www.autobusubilietai.lt/ ir https://www.traukiniobilietas.lt/portal/ .
 • Camino Lituano bendruomenės organizuojamų kelionių metu, CL parengs ir informuos apie konkretų atvykimo ir išvykimo būdą.

Kaip sužymėtas Camino Lituano Kelias?

Camino Lituano kelias yra sužymėtas Šv. Jokūbo kriauklėmis ir geltonos spalvos rodyklėmis, kurios rodo kryptį link Santiago de Compostela miesto. Ženklų yra daug, tad kiekviename posūkyje ar sankryžoje visada rasite geltoną rodyklę, šv. Jokūbo kriauklę ar abu drauge, rodančius kryptį, į kurią pusę veda kelias.

Kiek kilometrų reikia nueiti per dieną?

Keliautojų patogumui, Camino Lituano yra padalintas į etapus, kurie yra nuo 18 iki 30 kilometrų ilgio. Kiekvienas CL etapas prasideda ir baigiasi mieste arba gyvenvietėje, kur yra nakvynės vieta. Per visą etapą rasite vieną ar kelias parduotuves, maitinimo įstaigas, kai kur maistą galima užsisakyti į nakvynės vietą. Per vieną dieną patariama nueiti vieną etapą, kad vakare pasiektumėte piligrimų nakvynę, kur galėsite pailsėti. Savo nuožiūra galite eiti ir ilgesnį arba trumpesnį, negu vienas etapas, atstumą. Tačiau tokiu atveju nakvynės, poilsio ir maitinimosi sąlygas turėsite susirasti ir pasirinkti patys.

Kuriuo metų laiku geriausia eiti Camino Lituano?

Lietuvoje yra ryškūs keturi metų laikai, ir oro sąlygos labai skiriasi. Koks geriausias metų laikas eiti Camino Lituano, spręsti turite patys, atsižvelgdami į savo fizinį pasirengimą, sveikatą ir klimato pojūtį (vieni žmonės nemėgsta karščio, kiti nemėgsta šalto ar drėgno oro). Patyrę keliautojai ir piligrimai Camino Lituano keliu galėtų eiti vasarą, rudenį, žiemą ir pavasarį, nes takas pakankamai geras ištisus metus. O pradedantiems ir mažiau patyrusiems piligrimams Camino Lituano bendruomenė rekomenduoja pradėti eiti šiltuoju metų laikotarpiu, tai yra nuo gegužės 1 dienos iki spalio 31 dienos (05.01-10.31). Taip pat rekomenduojame atkreipti dėmesį, kad ne sezono metu (11.01-04.30) veikia ne visos nakvynės vietos. Daugiau informacijos apie nakvynės vietų veikimo sezoniškumą galite surasite skaitydami etapų skyrius „Piligrimų nakvynių informacija“ dalyje.

Ar galima keletą etapų važiuoti viešuoju transportu ir vėl tęsti žygį?

Dažnai galima išgirsti nuomonių ar pasakojimų, kad visas piligriminis kelias turi būti einamas pėsčiomis. Tačiau tai nėra taisyklė. Todėl, jeigu eidami Camino Lituano pavargote, pasijutote blogai, arba jums norisi praleisti keletą etapų, galite tą atstumą nuvažiuoti viešuoju transportu, ir vėl tęsti kelionę pėsčiomis.

Ar galima Camino Lituano važiuoti dviračiu?

Camino Lituano kelias yra tinkamas važiuoti dviračiu. Tačiau turėkite omenyje, kad šis kelias nėra lygus ir patogus, kokie būna asfaltuoti ir paženklinti dviračių takeliai, įrengti miestuose ir už jų ribų. Camino Lituano kelias vingiuoja ir kaimo žvyrkeliais, kalneliais, miško takeliais, kerta upelių brastas, todėl vietomis teks dviratį stumti į kalnelį, užnešti ant tilto, pernešti per nedidelę brastą. O privažiavus Piligrimų nakvynę ar kitą nakvynės vietą, dėl dviračio laikymo ir saugumo reikės tartis su Piligrimų nakvynės administracija, arba teks tuo pasirūpinti patiems. Todėl rekomenduojama dar prieš kelionę pasitikslinti dėl dviračio laikymo sąlygų piligrimų nakvynės vietose.

Ar galima Camino Lituano eiti su augintiniais (šunimis)?

Keliavimas su keturkojais draugais yra didelis malonumas ir dalis piligrimų tikrai norės išsiruošti į kelią lydimi savo augintinio. Tokiu atveju, reikia turėti omenyje šiuos dalykus:

 • CL kelyje bus kaimo, miško keliai, kuriuose gali pasitaikyti laisvai bėgiojančių šunų, kurie gali kelti grėsmę jūsų augintiniui;
 • CL kelyje esančiuose miestuose, miesteliuose, kaimuose, gyvenvietėse, viešajame transporte privalu laikytis šunų vedžiojimo viešose vietose taisyklių (vesti su pavadėliu, užtikrinti aplinkos švarą ir t.t.);
 • Užeidami į bažnyčias, parduotuves, įstaigas, bendruomenių pastatus, augintinį turėsite palikti šalia pastato ir užtikrinti augintinio ir praeivių saugumą;
 • Nakvynės vietoje turėsite tartis su administracija dėl augintinio laikymo, ir patys būsite atsakingi už savo augintinio elgesį.

Todėl rekomenduojame dar prieš kelionę pasitikslinti dėl augintinio laikymo galimybės piligrimų nakvynės vietose.

Kur galima nakvoti Camino Lituano kelyje?

Rekomenduojame ieškoti Camino Lituano Piligrimų nakvynės. Piligrimų nakvynės yra skirtos keliaujantiems Camino Lituano keliu ir turintiems antspauduotą Piligrimo pasą. Piligrimų nakvynės veikia parapijų namuose, viešbučiuose, bendrabučiuose, dvaruose ir kt. Jos įsteigtos Camino Lituano etapų pradžiose ir pabaigose. Tikslią piligrimų nakvynių tikslią informaciją ir kontaktus rasite skaitydami etapų skyrius „Piligrimų nakvynių informacija“ dalyje.

Seinų mieste (Lenkijoje) Piligrimų nakvynė nenumatyta, tačiau čia galima pasinaudoti viešbučių paslaugomis.

Keliautojai savo nuožiūra gali rinktis nakvynes ne tik Piligrimų nakvynėse, bet ir viešbučiuose, kaimo turizmo sodybose (kai kurie jų įtraukti ir į Camino Lituano žemėlapius). Taip pat galima nakvoti palapinėse.

Ar piligrimų nakvynę reikia užsisakyti iš anksto?

Kai kurios piligrimų nakvynės prašo išankstinės rezervacijos. Jei norite būti tikri, kad piligrimų nakvynėje gausite vietą, patariame paskambinti nakvynės administratoriui ir vietą rezervuoti iš anksto. Tai ypač svarbu keliaujant su didesne grupe žmonių. Piligrimų nakvynių kontaktinius telefonų numerius ir elektroninio pašto adresus skaitydami etapų skyrius „Piligrimų nakvynių informacija“ dalyje, pavyzdžiui: Punia - Alytus.

Jeigu atvykus į piligrimų nakvynę paaiškėjo, jog visos vietos jau užimtos, tuomet galima ieškoti nakvynės gretimuose viešbučiuose, turizmo sodybose, arba teirautis informacijos apie nakvynę miesto Turizmo Informacijos Centre.

Camino Lituano bendruomenės rengiamose kelionėse organizatoriai patys informuos grupės dalyvius apie numatomas nakvynės vietas, jų rezervaciją, kainas ir kitas sąlygas.

Kaip išoriškai pažymėtos Camino Lituano piligrimų nakvynės?

Šiuo metu Camino Lituano kelyje esančios piligrimų nakvynės neturi specialių išorinio žymėjimo ženklų. Piligrimų nakvynių funkciją sutiko teikti ir vykdo įvairios įstaigos, pvz. savivaldybių ir seniūnijų parengti nakvynės namai, bendrabučiai, klebonijų svečių namai, parapijų namai, ekonominės klasės viešbučiai. Visus šiuos objektus surasite skaitydami etapų skyrius "Piligrimų nakvynių informacija“ dalyje bei sekdami ten pat pateiktus CL kelio žemėlapius “Žemėlapis” dalyje.

Kaip elgtis piligrimų nakvynėse?

Piligrimų nakvynės nėra vien viešbučiai su privačiais kambariais ir aptarnavimu, todėl keliautojai dažnu atveju dalijasi bendru kambariu su kitais žygeiviais, ir kiekvienas gyventojas pats rūpinasi asmenine švara ir tvarka. Apsistojus piligrimų nakvynėje, svarbu būti draugiškiems su kitais keliautojais, piligrimais ir kambario gyventojais, bei laikytis nakvynėje nustatytų tvarkos taisyklių.

Ar Camino Lituano keliautojai gali nakvoti palapinėse?

Palapinėse nakvoti galima. Pasirinkus tokį nakvynės būdą, keliautojas pats turės pasirūpinti jam reikalingomis nakvynės priemonėmis bei turės laikytis stovyklavimo gamtoje bendrųjų taisyklių: statyti palapines tam tinkamose stovyklavietėse, neprieštaraujant privačių valdų savininkams, kurti laužą tik tam skirtose saugiose vietose, nepalikti atliekų ir šiukšlių.

Ar piligrimų nakvynėse yra patalynė?

Kai kuriose piligrimų nakvynėse patalynė suteikiama. Tikslesnę informaciją dėl patalynės gausite skaitydami etapų skyrius „Piligrimų nakvynių informacija“ dalyje arba paskambinę į konkrečią piligrimų nakvynę. Kelionėje rekomenduojama turėti miegmaišį.

Kiek kainuoja piligrimų nakvynė?

Piligrimų nakvynės paprastai kainuoja iki 10 EUR už 1 naktį, 1 asmeniui, su antspauduotu Piligrimo pasu. Kituose nakvynės objektuose (viešbučiuose, kaimo turizmo sodybose, svečių namuose) kainos skiriasi, gali būti ženkliai didesnės. Tikslias kainas galite sužinoti skaitydami etapų skyrius „Piligrimų nakvynių informacija“ dalyje.

Kur maitintis Camino Lituano kelyje?

Pavalgyti ir numalšinti troškulį galima pakeliui esančiose maitinimo įstaigose, o maisto įsigyti - parduotuvėse ir prekybos centruose. Camino Lituano kelias vingiuoja ir per mažus miestelius ir kaimus, kuriuose ne visada rasite valgyklą, kavinę, restoraną ar produktų įvairovę siūlantį prekybos centrą. Todėl keliautojams rekomenduojama pasirūpinti maisto ir vandens atsargomis, kurių užtektų iki artimiausios gyvenvietės, kurioje yra maisto prekių parduotuvė. Camino Lituano etapų žemėlapiuose yra pažymėtos maisto prekių parduotuvės bei maitinimo įstaigos.

Ar CL kelyje yra geriamo vandens?

Prieš išeidami į kelionę, pasirūpinkite geriamojo vandens atsargomis. Imkite vandens ar kito gėrimo tiek, kad pakaktų iki pirmos gyvenvietės, kurioje yra veikianti parduotuvė. O parduotuvėje įsigysite papildomų atsargų, ir tuo būdu nereikės neštis su savimi didelio kiekio vandens visos dienos kelionei.

Ar piligrimų nakvynėse yra virtuvės ir šaldytuvai?

Kai kuriose piligrimų nakvynėse yra įrengtos virtuvės ir šaldytuvai, kad keliautojai galėtų patys gaminti maistą. Daugiau informacijos apie tai rasite skaitydami etapų skyrius „Piligrimų nakvynių informacija“ dalyje.

Kaip nepaklysti Camino Lituano kelyje ir kur rasti kelio žemėlapius?

Camino Lituano kelias yra gerai pažymėtas šv. Jokūbo kriauklėmis ir geltonomis krypties rodyklėmis. Sekdami jomis, piligrimai neturėtų pasiklysti. Jei Camino Lituano keliaujate su grupe – nėra svarbu visąlaik eiti grupėje jos tempu. Galite žingsniuoti savo tempu: su grupe, atsilikdami nuo jos, arba ją pralenkdami - žymėtame kelyje nepasiklysite, ir išvengsite jums nepatogaus tempo bei nuovargio.

Visus Kelio žemėlapius galima atsisiųsti iš www.caminolituano.com internetinio puslapio ir turėti savo išmaniajame renginyje (telefone, planšetėje) arba atsispausdinti iš PDF failo prieš kelionę. Pavyzdžiui, Punia – Alytus etapo įvairūs žemėlapiai pateikiami šio etapo puslapyje:

https://www.caminolituano.com/home/punia-alytus/#CH3 – žiūrėkite Google ir spausdinimui skirtų žemėlapių objektus bei nuorodas etapo puslapyje. O visų kitų etapų puslapiuose žemėlapius rasite lygiai tose pat vietose, nes etapų puslapiai turi vieningą formatą.

Ar einant Camino Lituano veiks mobiliojo telefono ir interneto ryšys?

Camino Lituano kelyje neturėtų pasitaikyti didesnių mobiliojo telefono ir interneto ryšio nesklandumų, nes Lietuvoje mobiliojo ryšio aprėptis yra itin gera. Trumpalaikiai ryšio paslaugų sutrikimai galimi tankesniuose miškuose, žemesniuose slėniuose ar negausiose vietovėse, esančiose atokiau nuo ryšio sklaidos bokštų. Tikslesnę informaciją gali suteikti jūsų mobiliojo ryšio tiekėjas.

Ar piligrimų nakvynėse yra internetas (Wi-Fi)?

Piligrimų nakvynėse rasite elektros rozetes, tad apsistoję nakvynei, galėsite įkrauti savo telefonus ir išmaniuosius įrenginius.

Interneto ryšys veikia ne visose piligrimų nakvynėse (daugiau informacijos rasite etapų skyriuose „Piligrimų nakvynių informacija“ dalyje), todėl jeigu jums interneto ryšys reikalingas kiekvieną dieną, tuo pasirūpinti turite patys, arba pasinaudoti bibliotekose, kavinėse ar kitose vietose veikiančiu bevieliu interneto ryšiu.

Kur rasti pirmąją pagalbą kelyje?

Ištikus nelaimei kelyje, skambinkite bendruoju pagalbos numeriu 112.

Daugelyje CL kelyje esančių miestų ir gyvenviečių rasite vaistines, kuriose galėsite įsigyti reikiamų medikamentų. Rekomenduojama prieš kelionę pasirūpinti vaistinėle, kurioje būtų būtiniausios priemonės: pleistras, bintas, tepalai nuo raumenų ir sąnarių skausmų, vaistai nuo skausmo, dezinfekcijos priemonės, ir kiti medikamentai kiekvieno piligrimo individualia nuožiūra.

Kelionėms, kurias organizuos Camino Lituano bendruomenė, rekomenduosime, kokių konkrečių medikamentų verta pasiimti patiems.

Kas yra Piligrimo pasas ir kam jis reikalingas?

Piligrimo pasas – tai dokumentas, liudijantis piligrimystę. Jį rekomenduojame įsigyti kiekvienam, kas ketina tapti Camino Lituano kelio piligrimu.

Piligrimo pasas būtinas tam, kad būtų galima nakvoti Piligrimų nakvynėse. Atvykęs į nakvynę, keliautojas turi pateikti savo Piligrimo pasą, kuriame nakvynės administratorius uždės spaudą, patvirtindamas, jog paso savininkas keliaudamas Camino Lituano keliu apsilankė šioje piligrimų nakvynėje.

Taip pat galima prašyti uždėti spaudus/žymas ir kitose CL kelyje aplankytose įstaigose, kurios keliautojui pasirodys svarbios pagal jo kelionės tikslus, pavyzdžiui, bažnyčiose/ klebonijose, parapijose, turizmo informacijos centruose, bibliotekose, regioninių parkų atstovybėse, vietos bendruomenių namuose ir kitose.

Pabaigus kelionę ir užpildžius pasą Camino Lituano kelio lankytinų objektų antspaudais jis liks atliktos kelionės atmintine ir puikiu suvenyru.

Kur gauti Piligrimo pasą?

Camino Lituano piligrimo pasą galite įsigyti šiose vietose:

Miestas/ City or Town Įstaigos pavadinimas / Title of institution Adresas / Address Nuoroda žemėlapyje / Link to map for Location
Visa Lietuva https://parduotuve.neregiai.lt Pristatymas visoje Lietuvoje arba atsiėmimas Savanorių pr. 206, Kaunas https://goo.gl/maps/kXy92c1uZUcZ6efp9
Vilnius Vilniaus Pilypo ir Jokūbo bažnyčios raštinė Vasario 16-osios g. 11, Vilnius, 01107 https://goo.gl/maps/qwi51sgZ17WwkpoD6
Vilnius Lukla.lt Antakalnio g. 42, Vilnius, LT-10304 https://goo.gl/maps/Kra99XXSwhcKrRLr8
Alytus Alytaus Turizmo informacijos centras S. Dariaus ir S. Girėno g. 1-33, Alytus 62137 https://goo.gl/maps/xcbzRMkMCoSpitTP8
Kaunas, Pažaislis Svetingumo komplekso "Monte Pacis" įsikūrusio Pažaislio vienuolyne registratūroje Tito Masiulio gatvė 31, T. Masiulio g. 31, Kaunas 52436 https://goo.gl/maps/fUzmWfNLtnTcNHuT7
Kėdainiai Viešbutis “Smilga”, registratūra Senoji g. 16, Kėdainiai 57247 https://g.page/hotelsmilga?share
Žagarė Žagarės dvaro sodyba Malūno g. 3, Žagarė 84321 https://goo.gl/maps/mUQR1jXmCpR7C9456
Gataučiai Kempingas “Saulėtosios naktys” Rygos g. 12A, Gataučiai, Joniškio r., Šiaulių apskr. https://goo.gl/maps/n322JASNB8jFAgLz9
Miroslavas Miroslavo Švč.Trejybės bažnyčia Vienuolyno 2a, Miroslavas https://goo.gl/maps/brnDPs3Egyga68ET8
Joniškis Joniškio turizmo ir verslo informacijos centras Žemaičių g. 9, Joniškis https://g.page/JoniskioTVIC?share
Pakruojis Pakruojo verslo informacijos centras Vytauto Didžiojo g. 94, Pakruojis https://goo.gl/maps/NuPSQqN2zqMcQjCq6
Biržai Biržų turizmo informacijos centras J. Janonio g. 2, Biržai, LT-41148 https://g.page/BirzuTic?share
Paso kaina 2 eurai. Ne sezono ar karantino metu prieš atvykstant į vietą, rekomenduojame susisiekti ir pasiteirauti dėl darbo laiko, taip pat ar dar turi Camino Lituano pasų.

Kiek reikia pinigų, norint eiti Camino Lituano?

Kelionei skirtos išlaidos priklausys nuo pasirinkto keliavimo būdo ir poreikių. Keliautojui, piligrimui su palapine, pačiam gaminančiam sau maistą, gali pakakti kelių eurų per dieną. Nakvojantiems viešbučiuose, kaimo sodybose, besimaitinantiems viešojo maitinimo įstaigose, dalyvaujantiems mokamuose renginiuose ir ekskursijose, bei naudojantis gidų paslaugomis, dienos išlaidos sieks keletą dešimčių eurų ir daugiau.

Norėdami apskaičiuoti būtiniausias kelionės išlaidas, į biudžetą įtraukite nakvynės kainą, prie šios sumos pridėkite tiek, kiek planuojate per dieną išleisti maistui, ir padauginę iš norimų nukeliauti etapų skaičiaus, turėsite savo kelionės biudžetą.