Bilioniai - ŽadeikiaiApie etapą

Kelionės atstumas: 27,9 (29,3) km.

Kelionės pėsčiomis trukmė: 7 val.

Punktai: Bilioniai Gulbės Laukuva Treigiai PalokystisAlkupis Žadeikiai


Mažais takeliais į dydį kelią… Birutė Butkevičienė.
___________________________________________

Diena, kai galėsite apie daug ką pamąstyti, pajausti. Šios dienos etapas istorinėmis vietovėmis kurios aprašytos kryžiuočių kelių kronikuose į Medininkus. Maršrutą nebus sunku įveikti. Maisto visai dienai galima nusipirkti Laukuvoje, o jei atvyksite iki 19h Žadeikiuose. Ilgoji kelio dalis – žvyruotas lauko kelias, šiek tiek reikės paėjėti natūraliu gamtos keliu ir asfaltu. Jei pasitaikytų saulėta diena – didžiąją dalį kelio eisite mišku, bus galima atsigaivinti pavėsyje ir šaltinio vandeniu. Eidami praeisite pro Trieigių piliakalnį, Vaikių lauką, vėjo jegaines, sakralines ir mitologines vietas, Medininkų žemės pietinę ribą, Lokystos šaltinį, Alkupio kaimą.


Piligrimų nakvynių informacijaEtapo aprašymas

Laukuvos miestelis. Laukuva - viena seniausių Žemaitijos gyvenviečių. Tai nedidelis miestelis prie Žemaičių plento. Pirmą kartą paminėtas 1253 m. karaliaus Mindaugo sutartyje su kryžiuočiais. Įspūdinga bažnyčia, kurios kertinį akmenį 1852 m. pašventino vyskupas Motiejus Valančius. 1924 m. įrengta Laukuvos meteorologijos stotis. Laukuvoje 1931 m. kovą buvo užfiksuota storiausia sniego danga Lietuvoje (94 cm)

Trieigių piliakalnis. Iš Laukuvos miestelio eisite Eitvydaičių gatve link Trieigių kaimo. Eidami, dešinėje kelio pusėje maždaug už 2.8 km. nuo Laukuvos, šiek tiek paėjus nuo pagrindinio kelio, eglių alėja galite aplankyti Laukuvos jubiliejaus koplytstulpį. Paėjus dar šiek tiek tolyn lauko keliu aplankysite Trieigių piliakalnį.
Trieigių piliakalnis dar vadinamas Eržinkalnis, Kaštaunaliai, Sarviečiai (unikalus kodas 23924).

Vaikių laukas Praėję Trieigių piliakalnį sekdami kelio nuorodas išeisite žvyro keliu suksite į kairę bei praeisite seną sodybą, bei plukto molio ūkinį pastatą. Pakilę keliu į kalvą suksite į dešinę, nusileisite iki atsišakojimo į vėjo jėgainę ir pagal nuorodas lauko keliu užkopsite ant kalvos. Aplink jus nuostabūs vaizdai ir gausybė Šiauduvos vėjo jėgainių. Tai viena iš aukščiausių ir vėjuotų maršruto vietų.
Vėjo jėgainių parkas. čia pagaminama apie 160 gigavatvalandžių (GWh) elektros kasmet. Turbinų menčių skersmuo siekia 138 m, o generatoriai yra 131 m aukštyje. Aukščiausias vėjo turbinos taškas – skaičiuojant atstumą nuo mentės viršūnės iki žemės ‒ siekia maždaug 200 m.

Palokysčio akmuo. Nusileidę lauko keliu nuo Vaikių lauko kalvos, pasuksime į dešinę ir eidami medžių apsuptyje, apsaugoti nuo saulės kaitros ir vėjo gusių, smėlio-žvyro keliu pagal nuoruodas, kairiąjame Lokystos upės krante, pasieksite Palokysčio akmenį su ženklais. Akmuo nuo kelio yra apie 20 metrų.
Palokysčio akmuo. Erdvė, kurioje akmenys, upių pavadinimai, vietovardžiai, gamta, pradeda kalbėti apie savo išskirtinumą. Iškilusi riedulio dalis virš žemės paviršiaus padengta samanomis. Akmuo yra Lokystos slėnio riboje, už kelių šimtų metrų yra Lokystos ir Vąšupio santaka. Pagal kryžiuočių karo kelių aprašus šalia akmens tis dabartine autostrados Vilnius/Kaunas/Klaipėda vieta turėjo eiti pietinė Medininkų žemės riba.

Lokystos-Alkupio Šaltinis. Eidami nuo akmems pereisime Vąšupį ir Lokysta ir sankryžoje suksime kairėn, eisime dešiniuoju Lokystos krantu. Keli šimtai metrų kelio reikalaus atidumo nes po viaduku kirsime magistralę Vilniaus/Kaunas Klaipėda ir suksime kairėn laikydamiesi Lokystos. Po dviejų kilometrų miško keliu lydimi upės ir medžių apsaugos pasieksime Alkupio šaltini.
Alkupio Šaltinis. Vietiniai dar vadina Siautelių šaltiniu, nes yra šalia brąstos per Lokysta į Siautelių kaimą. Siulome atsigaivinti šaltinio vandeniu, papietauti pailsėti prieš įžengiant į Alkupio alkakalnis - Šventkalnį. Pats Lokystos upės bei intako Lokaušupis pavadinimas susijęs su toteminiu žvėrimi, kaip ir pats Laukuvos pavadinimas kronikose minimas Lokove. Patirinėjus apylinkių vietovardžius imi suprasti, kodėl kelionės tikslas dabartinis pavadinimas Žadeikiai Šaltiniuose minimas Šventais. Įsiklausikyte: Stirbiškių miškas, Smertiškių miškas, Degučių miškas, Smertupalis, Vėlaičių miškas, Šventų miškas.


Alkupio senosios kapinaitės. Pailsėję prie šaltinio keliu paėję 0.12 kilometro sukame į dešinę ir miško keliu nužygiavę apie 0.5 kilometro išeiname į pamiškės pievą kuria nuėjus 0.2km patenkame į lauko pieva. Prisilaikydami lauko pievos kairėje pusėjė esančių krūmų tiesia linija apie 0.1km pereiname pievą ir sukame dešinėn laikydamiesi lauko keliuko už 0.3km išeiname į vieškelį, sukame kairėn ir 0.5km yra Alkupio senosios kapinės
Alkupio senosios kapinės yra šalia Alkupio Šventakalnio (u.k. 3333) ir Klabų kapinyno (u.k. 6825) dar vadinamo Stirbkalniu. Kapinėse yra simbolinis antkapinis paminklas Alkupio ir gretimų, Padvarninkų, Paplokščio ir Prapymo, kaimų 1949–1953 m. žuvusių Kęstučio ir Žemaičių apygardų partizanų atminimui, atidengtas 1998 11 08.

Prapymas. Toliau keliausime vieškelių pievų ir laukų apsuptyje. Eidami Šventakalnio gatve pasidairykite kairėn, čia matosi Šventakalnis, Klabų ir Prapymo kaimo apylinkės. Paėję 1.0km sukame dešinėn ir už 0.2km kairėn po 1.5km pasieksime Prapymo kaimo sankryžą.
Nuo Prapymo kaimo sankryžos 2.8km yra Pašlynės viensodis. Sodyba ne tik mena apie šimtametes trobų statymo tradicijas, bet ir byloja apie čia gimusį kunigą Stanislovą Pijų Rimkų, kuris dėl savo aktyvios veiklos buvo žiauriai nukankintas. Tokių sodybų išlikę nedaug, todėl šis objektas yra vertingas architektūros paminklas.

Paminklinis ansamblis. Vinco Stanišausko žūties vieta. Viena iš daugelio pokario žūties istorijų. Besislapstydamas nuo stribų per dieną bulvių rūsyje sušalo ir motina vakare atnešė kibirą žarijų iš krosnies pasišildyti. Ryte atskubėjusi su maistu motina rado sūnų jau nebegyvą. Vakare nuvežė ir palaidojo senose kapinaitėse šalia Pašlynės viensodžio. Tarybiniais laikais tvarkant kelius kapinaitės buvo nukastos dėl žvyro. Kapo atrasti likusios seserys jau nebegalėjo, todėl numanomoje vietoje pastatė paminklinį akmenį ir medinį kryžių, aptvėrė tvorele, kaimynai vieta apsodino liepomis. Šis paminklinis ansamblis 1951 m. vasario 4 d. mirusio partizano Vinco Stanišausko atminimui yra įtrauktas į sąrašą Paminklai genocido aukoms ir rezistencijos dalyviams atminti Šilalės rajone sąrašą.

Ymėžė. Simbolinis upelio pavadinimas tekantis į mišką. Ymėžė teka į miškų masyvą susijusį su iškeliavimu į dausas, tik įsiklausykite į pavadinimus: Stirbiškių miškas, Smertiškių miškas, Degučių miškas, Smertupalis, Vėlaičių miškas, Šventų miškas.

Kazys Misius namas kuriame gimė kraštotyrinikas.
Laimakalnis, Laumkalnis Tęsdami kelionę už 0.5km pasieksite Žadeikių Kaimo asfaltuotą Šventų gatvę. Šia gatve ateisite iki Laimakalnio, senujųj kapinaičių. Pasak legendos, gražią merginą įsimylėjo du jaunuoliai, mergina negalėjo pasirinkti, todėl nusprendė pasikliauti dievais, užkopė į kalvą, kuris iš jaunikaičių atbėgs pirmas tas ir ves. Jaunikaičiai prie merginos atbėgo vienu metu, ir vos jie priartėjo prie merginos visi trys krito negyvi. Todėl yra sakoma, kad nuo šios kalno vietos gali pamatyti savo ateitį. Giedrą dieną pažvelgus nuo kapinaičių tvoros atsiveria tolimi vaizdai.

Žadeikiai (Šventai). Toliau Kelias pasuks į kairę Šilalės gatve iki Žadeikių tvenkinio su papludymiu ir stogyne. Ir jus beveik pasiekete dienos kelionės ir nakvynės vieta. Paėjus kelis šimtus metrų yra Žadeikių parkas ir parduotuvė.
Žadeikiai. Žadeikiai susikūrė išparceliavus Šventų dvarą (Šventų kaimas minimas 1593 m.; gyveno 6 šeimos). 1923 m. dvare buvo 51 gyventojas.
Žadeikių koplyčia. Žadeikių Nukryžiuotojo Jėzaus koplyčia, pamaldos sekmadieniais 12h.
Šimtmečio akmuo. 2018-06-30 atidengtas Žadeikių parke minint Lietuvos nepriklausomybės šimtmetį.
Atminimo kryžius kun. S.Rimkui. Žadeikių parke pastatytas Medinis kryžius kunigo žuties metinėms atminti, pašventintas 2022-06-25
Žadeikių tvenkinys. Tvenkinys yra Žadeikių kaime. Krantai neaukšti, apaugę. Pietvakarinėje pakrantėje įrengtas paplūdimys. Centrinėje tvenkinio dalyje yra sala. Prie papludymio įrengta stoginė su stalu ir suolais.


Nuotraukos


  • Varnių kunigų seminarija
  • Varnių šv. Aleksandro bažnyčia
  • Janapolės šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia
  • Jonapolės paminklinis akmuo
  • Varnių šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčia
 
 

© 2017-2021 Camino Lituano. All Rights Reserved.