Meteliai → Lazdijai

 

Apie etapą

Kelionės atstumas: 26.7 km.

Kelionės pėsčiomis trukmė: 7 val.

Punktai: Meteliai Bijotų gamtos takas Kryžių koplyčia Staigūnai Burakavas Šventežeris Teizai Giraitė Panarvė Lazdijai

Etapo maršrutas


Piligrimų nakvynių informacija

Etapo aprašymas

Metelių kaimas įsikūręs vaizdingoje 2 kilometrų pločio sąsmaukoje tarp Dusios ir Metelio ežerų.

Kaimas žinomas nuo 1508 metų. XVI amžiuje priklausė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Simno dvarui, 1574 metais jame įkurtas karališkasis žirgynas. Tradicinis gyventojų verslas nuo senų laikų buvo žuvininkystė. 1619 metais pastatyta bažnyčia ir įkurta parapija.

2008 metais Meteliai buvo pripažinti Alytaus apskrities gražiausia kaimo gyvenamąja vietove, o tais pačiais metais rugpjūčio 2-3 dienomis atšventė 500 metų jubiliejų. Metelių centre stovi didinga Kristaus Atsimainymo bažnyčia. Čia pat ir parapijos namai (nakvynė) bei maisto prekių parduotuvė.

Vos išėję iš Metelių kaimo, pamatysite 15 metrų aukščio Metelių apžvalgos bokštą ,,Nendrių pėdas”. Nuo jo atsiveria įspūdingi vaizdai: Metelių ežeras ir kaimas, šlapia Kemsinės pieva, Papėčių piliakalnis bei matosi siauras Dusios ežero ruožas. Nuo bokšto įdomu stebėti ir Metelio ežere šurmuliuojančius vandens paukščius.

Nuėję Kelio maršrutu 1,5 kilometro nuo ,,Nendrių pėdo“, pateksite prie Metelių regioninio parko Lankytojų centro bei prieplaukos. Čia pamatysite ir nuorodas į Bijotų – Širvintų pažintinį gamtos taką.

Nuo Lankytojų centro, sekantys 5 kilometrai piligrimų ženklais pažymėto kelio nuvingiuoja Bijotų taku, mišku ir kaimų laukais iki Kryžių Švenčiausios Mergelės Marijos Rožinio Karalienės Koplyčios. Nors iki koplyčios būtų įmanoma nužingsniuoti ir trumpesniu asfaltuotu keliuku palei Dusios pietinę pakrantę, tačiau ši asfaltuota atkarpa beveik neturi kelkraščių, šiltuoju sezonu joje gausiai būriuojasi automobiliai bei poilsiautojai, o ne sezono metu - pėstiesiems nesaugu dėl pravažiuojančių automobilių.

Tuo tarpu, Bijotų pažintinis takas patrauklus patogiais žymėtais miško takais, unikalia aukštapelke, augmenija bei vienur kitur įrengtomis improvizuotomis pėsčiųjų poilsio vietomis.

Apie Kryžių Koplyčią legenda byloja, jog 1702 metais šioje vietoje buvo apsistojusi etmono Mykolo Servantiečio Višnioveckio vadovaujama Lietuvos kariuomenė, ketinusi užkirsti kelią į Gardiną traukiančiai Švedijos kariuomenei. Belaukdami priešo, lietuviai pastatė tris kryžius toje vietoje, kurioje kariuomenės kapelionas laikė mišias, o ant vieno jų pakabino Bariūnų Dievo Motinos paveikslo kopiją. Pralaimėjus mūšį, paveikslą paslėpė vietiniai gyventojai, o po kelių metų šioje vietovėje regėjimą atgavo namo grįžtantis mūšio veteranas. Pasklidus žiniai apie stebuklą, šioje vietoje žmonės pradėjo rinktis ir melstis. Pirmoji kopyčia čia pastatyta 1822 metais.

Prie koplyčios rasite 2 geriamo vandens šulinius. Šalia - Dusios ežeras, čia krantas patogus maudytis, kaip ir visa pietinė Dusios pakrantė, itin pamėgta poilsiautojų.

Nužygiavę dar 6 kilometrus laukų takais per Staigūnus ir Burakavą, pasieksite Šventežerio kaimą. Čia dienos maršruto pusiaukelė bei patogi pietų stotelė. Šventežerio centre net ir apniukusią dieną saulėtu geltoniu šviečia Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia, čia pat per gatvę veikia maisto parduotuvė. Šventežeryje įdomu aplankyti ir vietos mokyklą, ežero pakrantę, pasivaikščioti iki netolimo Ežerėlių piliakalnio.

Nors ir tolokai nuo Kelio maršruto (apie 2.5 kilometro į šiaurę), Šv. Jokūbo piligrimų žingeidaus dėmesio nusipelno ir Teizų kaimo viešoji biblioteka: https://www.teizai.puslapiai.lt/. Neseniai atnaujintame bibliotekos pastate verda margas vietos vaikų ir bibliotekos darbuotojų kultūrinis gyvenimas. Čia veikia internetas, vyksta vaikų renginiai, įvairios pamokėlės, proginės šventės. Netoliese ir Teizų maisto parduotuvėlė.

Nuo Šventežerio, toliau Kelio maršrutas veda per laukus link Giraitės miško. Giraitės miške pamatysite Pundziaus akmenį, o kuo įsimintiną – rasite informacinėje lentelėje šalia ☺. Išėjus iš miško, kelias nuvingiuos pro kryžių kalvelę, vienišą pakelės kryžių, ir artyn Lazdijų miesto.

Jau peržengus Lazdijų miesto ribą, akiratyje už pakelės sodybos pasirodys karinis bunkeris, priklausantis prieš Antrąjį Pasaulinį karą įrengtai 1792-jų bunkerių Molotovo gynybinei linijai (https://kriepost.org), besidriekiančiai nuo Ukrainos iki pat Palangos oro uosto. Neišvaizdus ir niūrus, šis mūras tarsi žymi dviejų ypatingai skirtingų istorinių maršrutų sankryžą, ir galbūt ne vieną piligrimą paskatins susimąstyti apie žmonijos kelių prieštaringumą.

Kitoje kelio pusėje – senosios žydų kapinės (valstybės saugomas paveldo objektas).

Iki Lazdijų miesto centro belieka vos puskilometris.

Lazdijai – rajono savivaldybės ir apylinkių seniūnijos centras. Miesto planas yra spindulinis, centre stačiakampė aikštė, kiek į pietus - parkas. Miestą puošia neobaroko stiliaus dvibokštė Šv. Onos bažnyčia. Kiek atokiau, gyvenamų namų rajone, pasislėpusi Lazdijų Sentikių cerkvė. Už 5 kiometrų į vakarus išlikęs XIX amžiaus Aštriosios Kirsnos dvaras.

Lazdijuose piligrimai suras ir kitus jiems reikalingus bei lankytinus objektus: nakvynes, Turizmo informacijos centrą, parduotuves, prekybos centrus, maitinimo įstaigas, medicininės pagalbos įstaigas, autobusų stotį ir kt.

Lazdijai – paskutinė Kelio stotelė Lietuvoje. Už keliolikos kilometrų driekiasi Lietuvos-Lenkijos siena, už kurios - lenkiškojo šv. Jokūbo kelio Camino Polaco pradžia, o kita šv. Jokūbo kelio stotelė – jau kaimyninės šalies mieste Seinuose.

Gero Kelio!


Nuotraukos


 • Meteliai-Lazdijai-1
  Metelių parapijos nakvynės namai ♦ Night stay ("albergue") in Meteliai
 • Meteliai-Lazdijai-2
  Metelių apžvalgos bokštas „Nendrių pėdas“ ♦ Sightview tower in Meteliai „Reed sheaf„
 • Meteliai-Lazdijai-3
  Metelių regioninio parko lankytojų centro prieplauka ♦ Pier nearby the Visitors center of Meteliai Regional park
 • Meteliai-Lazdijai-4
  Metelių regioninio parko lankytojų centro prieplauka ♦ Pier nearby the Visitors center of Meteliai Regional park
 • Meteliai-Lazdijai-5
  Bijotų takas ♦ Trail of Bijotai
 • Meteliai-Lazdijai-6
  Dusios ežeras ♦ Dusia lake
 • Meteliai-Lazdijai-7
  Kelio ženklai ir kryptys ♦ Camino signs and directions
 • Meteliai-Lazdijai-8
  Kelias ♦ Camino
 • Meteliai-Lazdijai-9
  Geriamo vandens šulinys šalia Kryžių koplyčios ♦ Well of drinking water nearby the Chapel of Crosses
 • Meteliai-Lazdijai-10
  Kryžių koplyčia ♦ Chapel of Crosses
 • Meteliai-Lazdijai-11
  Dusios pakrantė patogi maudytis ♦ Lakeside of Dusia good for swimming
 • Meteliai-Lazdijai-12
  Šventežerio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia ♦ Church of St Mary Virgin birth in Šventežeris
 • Meteliai-Lazdijai-13
  Lazdijų Šv. Onos bažnyčia ♦ Church of St. Anna in Lazdijai
 
 

© 2017-2021 Camino Lituano. All Rights Reserved.